Samodzielne aranżowanie wnętrz nie zawsze jest możliwe. Często warto skorzystać z usług specjalizującego się w tej dziedzinie architekta. Podpowiadamy, czym powinien charakteryzować się tego typu usługodawca.
Doświadczenie
Poszukując dobrego architekta wnętrz należy zwrócić uwagę na doświadczenie branych pod uwagę kandydatów. Tego typu specjalista powinien być aktywny na rynku przez przynajmniej kilka lat, a nie żółtodziobem lub studentem, który może eksperymentować i wciąż popełniać wiele błędów. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, czy dany kandydat może pochwalić się portfolio zawierającymi zdjęcia zrealizowanych projektów. Wysokiej klasy architekci organizują spotkania w zaprojektowanych przez siebie wnętrzach. Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest doświadczenie kandydata w zakresie realizacji projektów podobnych cenowo i stylistycznie do zaplanowanego. Nie można też zapominać o terminowości i rzetelności tego rodzaju fachowców. Architekci spóźniający się na pierwsze spotkanie nierzadko nie przestrzegają ustalonych terminów.
Galeria SZUMEN
Sklep meblowy online
Kreatywność
Oczywistą cechą idealnego architekta wnętrz jest kreatywność. Na rynku nie brakuje tego rodzaju specjalistów, warto jednak skorzystać z usług tych charakteryzujących się nieszablonowym myśleniem. Dzięki pomocy kreatywnego architekta projektowane wnętrze nie będzie monotonne, wręcz przeciwnie będzie unikatowe i może stać się wyznacznikiem nowych trendów. Warto zdecydować się na współpracę z absolwentami ASP specjalizujących się w architekturze wnętrz. Ukończenie tego kierunku wymaga dużej wyobraźni, niezbędnej do bycia efektownym i efektywnym architektem. Należy pamiętać, że wszystkie bardziej lub mniej odważne zmiany w aranżacji pomieszczenia powinny zostać przedyskutowane między zleceniodawcą, a specjalistą.
Umiejętności interpersonalne
Idealny architekt to nie tylko świetny projektant wnętrz, taka osoba musi być niezwykle otwarta dla ludzi. W tym zawodzie konieczne jest pozytywne nastawienie do klientów, szacunek i przede wszystkim cierpliwość. Tego typu specjalista musi posiadać umiejętność aktywnego słuchania. Architekt zapoznaje się z propozycją zleceniodawcy, jak również odważnie proponuje wprowadzenie zmian w projekcie. Wiąże się to z kolejną zdolnością dobrych architektów, mowa o umiejętności mediacji i rozwiązywania konfliktów. Architekt musi być gotowy na kompromis i dostosowanie się do budżetu zleceniodawcy. Nie zawsze da się spełnić wyobrażenia specjalisty, a ten powinien pozostać asertywny i wyrozumiały.